Helsekafé: Mat som kan redusere risikoen for kreft

Torsdag 15. januar 13:00 - 14:30
Kvinnehelsehus Oslo
Påmelding
Med deg på

Bli med på en lærerik og sosial matlagingsøkt med Maj-Britt Aagaard – matskribent, kokebokforfatter og tidligere vinner og dommer i MasterChef.

Ved å spise sunt og variert kan du redusere risikoen for både kreft og andre sykdommer. Det handler ikke om strenge dietter, men om gode og gjennomførbare valg i hverdagen.

Maj-Britt viser hvordan sunn mat kan være både enkel, smakfull og gøy å lage. Mens hun lager mat og presenterer gode råvarer, tar hun utgangspunkt i de nasjonale kostrådene og deler enkle tips til matvalg som kan bidra til å redusere risikoen for kreft og andre sykdommer.

Denne torsdagen lager hun en sunnere variant av den populære pasta bolognese, med mer grønnsaker i sausen, kyllingkjøttdeig, fullkornspasta og frisk salat ved siden av.

Velkommen til en sosial og lærerik Helsekafé! Vil du lære mer? Bli med på Kvinnehelsedagen 29. januar. Her kan du lære mer om brystkreft, livmorhalskreft og ta livmorhalsprøve.

Kan kosthold redusere risikoen for kreft?
Det er gjort mye forskning på sammenhengen mellom mat og kreft. Verdens helseorganisasjon (WHO), gjennom sitt kreftforskningsinstitutt IARC, går jevnlig gjennom forskningen og vurderer hvor sterk sammenhengen er mellom ulike stoffer i maten og kreftrisiko.

Forskningen viser at noen matvarer kan øke risikoen for kreft, mens andre kan bidra til å redusere den. Kort sagt betyr det at vi med fordel kan spise mer av enkelte matvarer – og mindre av andre.

I media kan det ofte virke som om forskere er uenige om hva som er sunt, og at kostrådene stadig endres. Dette stemmer ikke. De nasjonale kostrådene på helsenorge.no bygger på solid forskning over lang tid og bred internasjonal enighet. Rådene oppdateres jevnlig for å sikre at de følger den nyeste kunnskapen.

Kilde: Kreftforeningen

Hva er helsekafé?

Helsekafé er en uformell møteplass hvor du kan lære noe nytt, møte hyggelige folk og nyte en deilig lunsj. Arrangementet er gratis.

Vi gleder oss til å se deg!

Det er gratis å delta, men vi har begrenset antall plasser så du må melde deg på.

Guro
Kontaktperson
Guro DragsetKoordinator Ressursvenn og Motherhood- mor i nytt land. Fagkoordinator kvinnehelse